Özel Gereksinimli Çocuklarla Evde Yapılabilecek Etkinlikler

 Otizimli çocuklarda:

Sıralı oyunlar

Taklit oyunları

Sembolik oyunlar

Yapı ve inşaa oyunları

Yap-Bozlar

Bloklar

Bedensel engelli çocuklar:

Taklit oyunları

Dokunsal oyunlar

Yapı-inşaa oyunları

Down sendromlu çocuklar

Sosyal oyunlar

Keşfetme oyunları

Hayali oyunlar

Yapı inşaa oyunları

 Görme engelli çocuklar:

Dokunsal oyunlar

Eğitsel oyunlar

Hayali oyunlar

Şarkılı oyunlar

İşitsel oyunlarhttps

Kavram oyunları

Hiperaktivite Çocuklar

Kendi dikkatimi çeken oyunlar

Taklit oyunları

Yanlız oyunlar

Dikkat oyunları

Konuşma geriliği olan çocuklar;

Sosyodrama oyunları

Yanlız oynanan oyunlar

Üstün zekalı çocuklar

Üstün Zekalı çocuklar oyunları yaşıtları ile değil büyükleri ile oyuna katılım sağlamak isterler.

Oyunlar kendilerini ön plana çıkarmaktan zevk alırlar

İşitme engelli çocuklar:

Şarkılı oyunlar

Rontlar

Parmak oyunları

Ritm ve dans

Hayvanlarla vakit geçirmek

Etkinlik Örnekleri 🤹🏻‍♀️🧸🎶🎈

Öncelikle havanın güzel olduğu günlerde etkinlikler için mümkün olduğunca balkon, ev müstakilse bahçe de kullanılabilir. Açık alan bir nebze olsun çocuğun rahatlaması için yarar sağlayabilir.

Minikler keşifte etkinliği🔎🐜🐾

Çocuklar doğayı keşfederek aslında kendirini keşfediyor. Doğada oynayarak enerjilerini boşaltma fırsat buluyorlar böylece ev ortamında ailelerine karşı daha itaatkâr davranırlar.

Çocuklar doğada çevre sorununa karşı bir çözüm arayarak çevre duyarlıkları artmakta ve yeni becerileri elde ederek özgüvenleri gelişecektir. Ayrıca doğada bulunmak çocukların yaratıcılığını ve yeteneklerini keşfetmesine yardım edecektir.

Konuşan Çorraplar Etkinliği🐣

Çocuğunuzla eskiyen veya kullanılmayan çoraplarinizı dilediğiniz havyana benzetebilir, daha sonra birlikte onları konuşturarak eğlenebilirsiniz.

Renkli Sonbahar Etkinliği🌾🍂🍁🍂

Çocuğunuzla birlikte bahçeden topladığınız yaprakları renkli boyalarla boyayıp, eğlenceli sonbaharınızı oluşturabilirsiniz.

Hikaye Tamamlama Etkinliği🦄🍬🍭

Çocuğunuzla birlikte gözlerinizi kapatıp bir hikayenin girişini yapın, daha sonra çocuğunuzdan hikayeyi istediği gibi devam ettirmesini isteyin, istediği yerde durduğunda hikayeyi devamını getirin. Böylece birlikte oluşturduğunuz güzel bir hikayeye sahip olup birlikte hoşça vakit geçirebilirsiniz.

Rahatlama etkinliği 🛁🚿🌺                             Özellikle otizimli çocukların yaşantısında rutin ve rutinin dışına çıkıldığında bu durum onlarda krize neden olabilmektedir. Bu durumda olabildiğince yalıtılmış bir ortama alınmalı ve bolca tolerans gösterilmelidir. Duştan önce bebek yağı tarzı yağlarla masaj ve egzersizler yapılabilir. Bu durum onların rahatlamalarını sağlıcaktır.

Kendin yap etkinliği 🌱🥀🌷

          Birey sorumluluk alabilecek düzeyde ise ev içerisinde çeşitli sorumluluklar verilebilir. Alacağı görevler ile vaktini dolu geçirebilir. Örneğin cocugunuzdan saksıya çiçek ekmesini isteyebilir, çiçeğinin sorumluluğunu alan çouğunuzun kendine güvenmesini sağlayabilirsinir. Mümkün olduğunca oyunlar kurulmalı ve birlikte bolca vakit geçirilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir