Dil ve Konuşma Bozukluğuyla İlgili Film ve Oyun Önerileri

FİLM ÖNERİLERİ

ZORAKİ KRAL

    Oscar ödüllerinde 12 dalda aday olan ve En İyi Film, En İyi Yönetmen dalları başta olmak üzere 4 ödül kazanan ‘Zoraki Kral (The King’s Speech)’, İngiliz Kraliyet ailesinden VI. George’un kekemeliğini yenmesi üzerine kurulu bir dönem filmi. Sağlam oyuncu kadrosunun sürüklediği filmin öyküsü, babası V. George’un ölümünün ardından, Frederick Arthur George’un ağabeyi Edward’ın Amerikalı Wallis Simpson ile evlenmek için tahtı Albert Frederick Arthur George’a devretmesiyle başlıyor. Fakat tahta oturan yeni kralın önemli bir engeli vardır. Halka hitabet etmekte sorunlar yaşayan kral çocukluğundan beri başına dert olan kekemeliğini yenmek zorundadır. Yeni kralın bu sorununu yenmesi ve onu kraliyet makamıne hazırlamak için Avustralyalı konuşma terapisti Lionel Logue devreye girer.

http://www.beyazperde.com/filmler/film-175305/  alıntılanmıştır.

BENİM ADIM KHAN

Asperger hastalığı taşıyan Hindistan asıllı Müslüman bir adam, ABD başkanı ile konuşmak ve derdini anlatmak için ciddi bir yolculuğa koyulacaktır. Bunun için tüm ülkeyi baştan başa geçmeyi göze almıştır. Yönetmenliğini Karan Johar‘ın üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda ise Shah Rukh Khan, Kajol ve Sheetal Menon yer alıyor.

http://www.beyazperde.com/filmler/film-175624/   alıntılanmıştır.

TEMPLE GRANDİN

Tüm hayatı boyunca ailesi ve arkadaşları başta olmak üzere tüm çevresi tarafından yanlış değerlendirilen Otistik bir kadının onlara unutamayacakları bir ders veren etkileyici hikayesini anlatır.

https://www.sinemalar.com/film/61294/temple-grandin alıntılanmıştır.

OYUN ÖNERİLERİ

Bil Bakalım

Bu oyunda kesinlikle çocuğunuzun kafanızda ne olduğunu söylememesi gerektiğini anlamasını sağlamalısınız. Çocukların kategoriye göre bir kelimeyi tanımlamaları için bu oyun harikadır.

Çocuklar İçin Artikülasyon

   Bir başka güzel oyun olan ancak bir zamanlayıcı içeren bu oyun gelişimsel dil bozukluğu olan bir çocuğu çok fazla baskı altında bıraktığından, zamanlayıcı konusunda esnek olabilirsiniz.

Tabu

İki takım halinde oynanan tabuda oyuncular eşit bir şekilde iki gruba ayrılır.Kelimeyi anlatacak olan kişi kartları eline aldığı anda süre başlar ve kum saati çevirilir. Ancak, kelimeyi anlatırken yasaklı sözcükler kullanılamaz. Belirlenen süre içerisinde en fazla kelimeyi bilen takım kazanır.

Rory’nin Hikâye Küpleri

Bu küpler anlatı çalışmaları için oldukça işe yarıyorlar. Çocuğun bütün hikâyeyi kendi başına anlatmasını sağlayabilir ya da bir grup halinde oynanabilir. Sırayla bir zar atıp hikâyeye bir parça ekleyebilirsiniz.

https://www.dilgem.com.tr/tr/dil-ve-konusma-bozuklugu-olan-cocuklarla-oynanabilecek-10-oyun–nd alıntılanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir